WYSZUKIWACZ KOMINÓW TERMICZNYCH


Wyszukiwacz kominów termicznych jest oparty na nowej technologii, która zwiększa możliwości znalezienia komina termicznego na obszarach gdzie nie występują charakterystyczne ślady pozwalające wizualnie określić miejsca występowania ognisk termicznych (kontrasty terenu). Firma Sierra zgłosiła powyższą technologię w Urzędzie Patentowym.
Program analizuje loty wykonane w przeszłości i na podstawie wykorzystywanych noszeń w tych lotach generuje listę miejsc na mapie (ogniska termiczne), które inicjowały te noszenia. W celu wyznaczenia miejsca na ziemi (ogniska termicznego) z którego powstają kominy termiczne, WinPilot uwzględnia następujące parametry: wysokość nad ziemią na której komin został znaleziony, siłę i kierunek wiatru oraz siłę komina termicznego. Na bazie tych parametrów, WinPilot określa usytuowanie komina termicznego. Proszę zwrócić uwagę , że technologia ta diametralnie różni się to od funkcji prostego zaznaczania pozycji gps (Mark Termal) znalezionego komina termicznego (stała pozycja nie uwzględniająca wiatru i znoszenia) .W związku z tym funkcja oznaczania pozycji komina termicznego opierająca się na bazie pozycji gps nie jest w stanie dokładnie określić nam miejsca występowania ogniska termicznego które wytworzyło zaznaczany komin i nie może być wykorzystywane w następnych lotach gdzie prędkość , kierunek wiatru i wysokości na jakiej lecimy są inne.

Wyszukiwacz kominów termicznych stara się dokładnie określić miejsce na ziemi na podstawie wcześniejszych zapisów lotów, a następnie w trakcie uwzględniając aktualnie panujące warunki (prędkość i kierunek wiatru, wysokość nad ziemią szybowca) projektuje miejsce wystąpienia komina termicznego.

Technologia wyszukiwania kominów termicznych może być przydatna w trakcie lotów w górach, terenie górzystym lub charakteryzujących się specyficznymi warunkami. Funkcja ta będzie mniej przydatna w lotach nad jednorodnym terenem gdzie kominy termiczne występują przypadkowo. Każdy pilot ma swoje ulubione miejsca, (tzw „pewniaki”), zwykle w pobliżu lotniska, w których zdecydowanie częściej występują kominy termiczne. Baza danych kominów termicznych dostępna w WinPilot rozszerza tą koncepcję na większy obszar, gdzie odbywają się przeloty szybowcowe. Jest to wynikiem analizy wielu poprzednich lotów (pliki IGC) wykonanych w danym obszarze. Baza ta zawiera pozycje na ziemi, które generowały noszenia w trakcie wcześniejszych przelotów.

WinPilot XP analizuje szereg lotów w celu określenia miejsc na ziemi, które generowały noszenia.

 

Szara linia pokazuje znoszenie przez wiatr od ogniska termicznego na ziemi (pokazanego jako niebieskie kółko z krzyżykiem), i miejscem w powietrzu gdzie komin termiczny został znaleziony. Pokazane jest również (i też przechowane w bazie kominów termicznych) : kąt padania promieni słonecznych (pokazane jako czerwona linia w niebieskim kole) jak i prędkość i kierunek wiatru w czasie gdy komin termiczny powstawał (pokazany jako czarna linia w niebieskim kole).
 

W trakcie lotu na mapie pokazywane są pozycje kominów termicznych. WinPilot bierze pod uwagę wszystkie te ogniska termiczne, zakłada że wszystkie generują kominy termiczne I dostosowuje pozycję komina termicznego do aktualnie występującego wiatru I wysokości na jakiej znajduje się szybowiec. Pilot może określić na podstawie kąta padania promieni słonecznych czy kierunku wiatru które z ognisk powinny generować kominy termiczne.

 © 2001 - http://www.avapila.com