12  Wyszukiwacz kominów termicznych

            Wyszukiwacz kominów termicznych jest oparty na nowej technologii, która zwiększa możliwości znalezienia komina termicznego na obszarach gdzie nie występują charakterystyczne ślady pozwalające wizualnie określić miejsca występowania ognisk termicznych (kontrasty terenu). Firma Sierra zgłosiła powyższą technologię w Urzędzie Patentowym.
Program analizuje loty wykonane w przeszłości i na podstawie wykorzystywanych noszeń w tych lotach generuje listę miejsc na mapie (ogniska termiczne), które inicjowały te noszenia. W celu wyznaczenia miejsca na ziemi (ogniska termicznego) z którego powstają kominy termiczne, WinPilot uwzględnia następujące parametry: wysokość nad ziemią na której komin został znaleziony, siłę i kierunek wiatru oraz siłę komina termicznego. Na bazie tych parametrów, WinPilot określa usytuowanie komina termicznego. Proszę zwrócić uwagę , że technologia ta diametralnie różni się to od funkcji prostego zaznaczania pozycji gps (Mark Termal) znalezionego komina termicznego (stała pozycja nie uwzględniająca wiatru i znoszenia) .W związku z tym funkcja oznaczania pozycji komina termicznego opierająca się na bazie pozycji gps nie jest w stanie dokładnie określić nam miejsca występowania ogniska termicznego które wytworzyło zaznaczany komin i nie może być wykorzystywane w następnych lotach gdzie prędkość , kierunek wiatru i wysokości na jakiej lecimy są inne.

Wyszukiwacz kominów termicznych stara się dokładnie określić miejsce na ziemi na podstawie wcześniejszych zapisów lotów, a następnie w trakcie uwzględniając aktualnie panujące warunki (prędkość i kierunek wiatru, wysokość nad ziemią szybowca) projektuje miejsce wystąpienia komina termicznego.

Technologia wyszukiwania kominów termicznych może być przydatna w trakcie lotów w górach, terenie górzystym lub charakteryzujących się specyficznymi warunkami. Funkcja ta będzie mniej przydatna w lotach nad jednorodnym terenem gdzie kominy termiczne występują przypadkowo. Każdy pilot ma swoje ulubione miejsca, (tzw „pewniaki”), zwykle w pobliżu lotniska, w których zdecydowanie częściej występują kominy termiczne. Baza danych kominów termicznych dostępna w WinPilot rozszerza tą koncepcję na większy obszar, gdzie odbywają się przeloty szybowcowe. Jest to wynikiem analizy wielu poprzednich lotów (pliki IGC) wykonanych w danym obszarze. Baza ta zawiera pozycje na ziemi, które generowały noszenia w trakcie wcześniejszych przelotów.

12.1           Tworzenie bazy termicznej

Tworzenie bazy termicznej jest możliwe dla pilotów , którzy używają wersję WinPilot XP  na komputerze stacjonarnym. Najlepiej będzie gdy do tworzenia bazy wykorzystamy zapisy IGC z lotów (konkurencji) które były wykonywane w termice “wypracowanej”. W przypadku większej ilości logów (im więcej tym lepsza baza), należy zwrócić uwagę na powtarzające się w różnych okresach (latach) kominy termiczne w podobnych miejscach. Można wówczas z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić że jest to “miejsce termiczne”.Słabe, pojedyńczo usytuowane kominy termiczne należy z mapy termicznej usuwać , by nie zmniejszały przejrzystości mapy.

Mapę tworzymy stosując następujące kroki:

1.                     Zbierz logi (pliki IGC) z właściwego regionu  na swoim komputerze stacjonarnym.

2.                     Uruchom WinPilot XP, przejdź do Menu.Thermals. Pojawi się następujące okno:

3.                     Kliknij na klawisz ‘Add Directory’, i znajdź pliki IGC . Następnie wybierz z tego katalogu pliki  (wszystkie pliki z tego katalogu zostaną dodane do bazy).

4.                     W tym miejscu WinPilot XP analizuje szereg lotów w celu określenia miejsc na ziemi, które generowały noszenia.

5.            Każde żródło termiczne zostaje przedstawione w postaci niebieskiego krzyżyka

Szara linia pokazuje znoszenie przez wiatr od ogniska termicznego na ziemi (pokazanego jako niebieski krzyżyk), i miejscem w powietrzu gdzie komin termiczny został znaleziony. Pokazane jest również (i też przechowane w bazie kominów termicznych) : kąt padania promieni słonecznych (pokazane jako czerwona linia w niebieskim krzyżyku) jak i prędkość i kierunek wiatru w czasie gdy komin termiczny powstawał (pokazany jako czarna linia w niebieskim krzyżyku).

6.            Aby otrzymać szczegółowe informacje dotyczące szczegółów komina termicznego, najedź myszką na interesujący komin i kliknij dwukrotnie lewym klawiszem myszy:


Przycisk ‘Delete’ umożliwia  usunięcie przypadkowych, słabych,  kominów termicznych z bazy.

 7.      Aby zapisać bazę termiczną, kliknij na przycisk  Save’ (zobacz obrazek przy punkcie 2 powyżej). Typowym formatem zapisu plików bazy termicznej jest rozszerzenie  *.wt1. . Zapisana baza termiczna jest gotowa do użycia w locie na komputerze kieszonkowym. Należy , korzystając z programu Active Sync, skopiować bazę termiczną do folderu  \My Documents komputera kieszonkowego, następnie uruchomić WinPilot, przejść do Menu.Files, następnie dodać plik bazy termicznej do: Menu.Files.Thermals.

12.2           Korzystanie z bazy termicznej podczas lotu

1.      Sprawdź czy w Menu.Files.Thermals wybrałeś właściwą dla danego rejonu bazę termiczną.

2.      Otwórz stronę: Menu.Thermals by określić, które ze ognisk termicznych powinny być widoczne na mapie:


Górna część ekranu ’Sun Azimuth’ ( ‘położenie słońca’ )umożliwia wybór tych kominów termicznych, które były generowane pod określonym kątem, lub w określonym czasie padania promieni słonecznych.
Now +- 20 °’ znaczy że na mapie powinny się pojawić kominy, które powstały pod wpływem słońca świecącego pod podobnym kątem jak w chwili bieżącej lotu, plus minus 20 stopni.
From To’ : program oblicza i pokazuje kominy które powstały w określonym przedziale czasowym dnia.
All’ : pokazuje wszystkie kominy (ogniska termiczne) z bazy.

Dolna część ekranu ’Wind Direction’  umożliwia wybór ognisk termicznych , które powstawały przy określonym kierunku wiatru.
’Current Wind +- 30°’ pokazuje te ogniska termiczne , które powstały wskutek takiego samego kierunku wiatru co obecny plus minus 30 stopni.
From To’ : umożliwia precyzyjne określenie ognisk termicznych tworzonych pod wpływem określonego w okienkach kierunku wiatru (od-do)
All’ : pokazuje wszystkie kominy (ogniska termiczne) z bazy , niezależnie od kierunku wiatru.

 3.      Ogniska termiczne ( z bazy termicznej) w trakcie lotu dostosowują swoją projekcję w stosunku do szybowca, uwzględniając wysokość szybowca, prędkość I kierunek wiatru.


Obrazek powyżej pokazuje dostosowanie się komina termicznego do aktualnej wysokości szybowca .Koniec szarej krezki wskazuje miejsce ogniska termicznego, natomiast niebieski krzyżyk wskazuje aktualne miejsce komina na  wysokości lotu szybowca z uwzględnieniem siły i kierunku wiatru.

Pomysł i realizacja - Zbigniew Siwik & Andrzej Nowak

Tłumaczenie oraz pomoc merytoryczna - Aleksander Fórmanowski

© 2001 - 2004  http://www.winpilot.avapila.com